Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

NAŠE INSÍGNIE

 

 

Autorom znakov Handlovského baníckeho spolku je Vojtech Hégli, člen Rady spolku, ktorý bol zároveň jeho zakladajúcim členom.

Pri návrhu vychádzal zo skutočnosti, že mesto Handlová má svoj erb, ale aj svoje pečatidlo. Vo svojom pečatidle a v okrúhlej pečiatke má sv. Katarínu, ktorá v pravej ruke drží meč a v ľavej drží zlomené koleso. Erb mesta však pozostáva iba zo štítu, v ktorom je umiestnené zlomené koleso. Tento erb sa používa pri bežnej korešpondencii na "hlavičkovom papieri" mesta Handlová.
Rovnako aj Handlovský banícky spolok má svoje dva znaky. Jeden pozostáva zo stredovej časti, ktorá znázorňuje tri vrchy, pod ktorými sa nachádza dobýva-ný uhoľný sloj. Sú nimi Biely kameň, Veľký Grič a Malý Grič. Stredný vrch, nad ktorým sú banícke kladivá, je čierny. Je v ňom umiestnený portál štôlne s nápi-som ZDAR BOH. Symbolizuje to skutočnosť, že pod tento vrch smeruje vyrazená Hlavná štôlňa, z ktorej odbočujú do rôznych smerov prekopy k častiam uhoľného sloja. Pri korešpondencii sa na hlavičkovom papieri používa znak, pozostávajúci iba z vyššie popísanej stredovej časti a vedľa, v pravej časti riadku, je názov spolku.
V druhom znaku okolo stredovej časti sú do dvoch polkruhov umiestnené dva nápisy. Spodný (HANDLOVSKÝ BANÍCKY SPOLOK) reprezentuje názov spolku. Vrchný nápis (BANÍCKY STAV NECH JE VELEBENÝ) reprezentuje túžbu baníkov o výraznejšie spoločenské postavenie ich stavu. Oba tieto nápisy sú aj súčasťou spolkovej zástavy.
Tento znak je pečatidlom HBS a rovnako okrúhlou pečiatkou. Tiež je súčasťou dekorácie ošliadora, ktorý dotvára ďalšiu, iba symbolickú insígniu spolku, preto-že ošliador sa v uhoľnom baníctve nepoužíval. V súčasnosti sa používa pri obrade prijímania nových členov do spolku preskokom cez kožu, čím, ako prvý uhliarsky spolok na Slovensku, chceme prechovávať úctu k tejto peknej, historic-kej tradícii rudniarskych spolkov.
Ošliador tiež navrhol a vyrobil autor znakov Handlovského baníckeho spolku.

 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka