Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Prečo máme v Handlovej hody na Katarínu?

Prečo máme v Handlovej hody na Katarínu?Vytlačiť
 

Význam tohto slova, je spojený dlhé storočia nielen na Slovensku s tradičnou lokálnou slávnosťou. Tie Handlovské sa od nepamäti spájajú s patrónkou kostola sv. Katarínou. Hody alebo obecné slávnosti boli vždy spojené so svätou omšou za ochranu farnosti a jej veriacich.  Nielen dnes ale už aj v minulosti sa obohacovali o prvky jarmočnej kultúry v podobe rozličných atrakcií, ako bol predaj remeselných výrobkov, kolotoče, vystúpenia divadelných či hudobných skupín. Hody sa spájajú aj so stretávaním sa rodín a príbuzných, spojené sú s tradičnou hodovou hostinou a vo večerných hodinách so zábavou. Hody sa väčšinou spájali v jesenných mesiacoch aj s oslavou poďakovania za úrodu. Svetská a cirkevná stránka sviatku sa prejavovala od nepamäti v dvoch častiach oslavy. Svetská sa odohráva v obci a v rodine, tá cirkevná v kostole, etymologicky spojená s názvom „kermeš“ – zasvätenie kostola. Tak tomu bolo v Handlovej nielen v minulosti, ale bude aj tento rok, v roku osláv 640. výročia prvej písomnej zmienky o Handlovej, kedy už kostol stál a konali sa v ňom bohoslužby. Od jesenných dní sa pri prechádzaní námestím pozeráme na vysokú vežu, ktorá po viac ako 200 rokoch prechádza obnovou, výmenou trámov vo veži a šindľov na cibule. To všetko preto, aby táto jedinečná 45 m vysoká veže, jedna z najkrajších na Slovensku, bola pýchou nielen Handlovej aj pre nasledujúce generácie.  

Bohatý hodový program bude pripravený aj tento rok, v piatok 25. novembra, na Katarínu, spojený s oficiálnym programom „svetským aj cirkevným“ a v sobotu 26. novembra s hudobnou veselicou.

 

Jana Oswaldová


 
 

dnes je: 17.8.2019

meniny má: Milica

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka